Průměrný český investor do fondů si loni připsal skoro šest procent

Průměrný český investor dosáhl loni ročního zhodnocení 5,86 %. Ukazuje to Index českého investora CII750, sestavovaný analytiky společností Fincentrum & Swiss Life Select a Thomson Reuters podle informací ze 750 fondů kolektivního investování, které jsou na domácím trhu běžně dostupné. Při výpočtu sledují nejen výnosnost fondů, ale i jejich váhy v celkovém investičním portfoliu v České republice.

Vydáno: 28. 1. 2021
Kategorie: Spořím si
Zdroj: PartnersNews

Zatímco po prvním čtvrtletí loňského roku klesla hodnota podílových fondů v Česku o skoro 10 procent, po zbytek roku se poměrně rychle dařilo umazávat ztráty. Na výchozí nulové zhodnocení dosáhl průměrný investor už počátkem října.

„Pro konečný výsledek se ukázal jako rozhodující dynamický růst podílových fondů z posledních dvou měsíců,“ říká Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select. Za říjen fondy přidaly meziměsíčně 0,46 %, za listopad už 4,61 % a za prosinec 1,69 %.

„I s ohledem na konzervativnější povahu českého investora je celoroční dosažená výkonnost velmi dobrá,“ konstatuje analytik.

„Na kapitálových trzích hrály loni prim akcie společností, které se dokázaly přizpůsobit prostředí e-commerce. Znatelné oblibě se těšily i společnosti zohledňující princip udržitelnosti. V celoročním bilancování se nejlépe dařilo akciím z asijského regionu, konkrétně z Číny, Jižní Koreje a Tchaj-wanu. Dobře si vedly i hlavní akciové indexy v USA, zvláště pak technologické tituly,“ upřesňuje Bechník.

Naopak na spodních příčkách loňského žebříčku se nachází akciové indexy ze zemí Brazílie, Kolumbie, Británie či Ruska. Nejslabší byl energetický a finanční sektor či vybraná průmyslová odvětví.

Globální akciový index vyrostl o 14,34 %. Globální trh bezpečnějších korporátních dluhopisů investičního ratingového pásma posílil za rok o 10,4 %, zatímco rizikovější dluhopisy vysokých výnosů zhodnotily o 7 %. Vládní dluhopisy si globálně polepšily o 9,2 %. A například české státní dluhopisy přinesly výkonnost kolem 5 %.

„V rámci ostatních tříd aktiv se slušně zhodnotily cenné kovy. V uplynulém roce zlato vyrostlo o 25 %. Stříbro si dokonce připsalo až 47 %. Naopak u komodit výrazně ztrácela ropa přibližně 20 %, což táhlo energetické fondy dolů,“ říká Bechník.

Z pohledu měn pomáhalo evropským akciím zhodnocující se euro, zatímco americký dolar spíše znehodnocoval investice v USA. Index porovnávající americký dolar proti šesti předním světovým měnám totiž za rok oslabil zhruba o sedm procent. „Druhá půle roku pak převážně svědčila fondům zajištěným do české koruny, a to především proti americkému dolaru,“ dodává Bechník.

Zdroj: Peníze.cz